V četrtek, 21. aprila 2011, je na naši šoli potekalo predavanje za starše Zasvojenost s tehnologijo, iki sta ga izvajala predavatelja Ekipe varnega interneta. Problematika zasvojenosti s tehnologijo je zmeraj bolj aktualna, saj raziskave kažejo, da je zmeraj več otrok in mladostnikov zasvojenih s tehnologijo.

Najpogosteje so mladi (in tudi malo manj mladi!) zasvojeni z igranjem računalniških igric, socialnimi omrežji ter uporabo mobilnih telefonov. Ta zasvojenost je impulzivna kontrolna motnja, ki je zelo podobna zasvojenosti z igrami na srečo, motnjami hranjenja ali alkoholizmu. Je lahko tudi nevarna za življenje.

Najbolj tipični znaki zasvojenosti s tehnologijo so:

• zadrževanje v sobi in nezmožnost prenehanja uporabe tehnologije,
  • občutek depresije ali nervoze ob neuporabi tehnologije,
  • ignoriranje prijateljev in družine,
  • veliko časa, preživetega za računalnikom,
  • zanemarjanje vsakdanjih obveznosti in slabšanje uspeha v šoli,
  • zanemarjanje fizioloških potreb, predvsem hrane,
  • migrenski glavoboli,
  • moten spanec, utrujenost,
  • bolečine v križu,
  • suhe oči, oženje vidnega polja.

Kaj lahko naredijo starši?

• Vzpostavijo pravila za uporabo tehnologije, ki jih je potrebno dosledno stpoštovati.
  • Omejijo čas uporabe tehnologije.
  • Poskrbijo, da računalnik ni v otroški sobi.
  • Spremljajo otrokovo delo v šoli.
  • Če otrok kaže močne znake zasvojenost se obrnejo na strokovnjake (šolska svetovalna služba, psihoterapevt, psihiater).

Več o informacij tej temi na naslednjih straneh:

Vir slike: Primorska Info

Đulijana Juričič, VID